Popularyzacja nauki
Popularyzacja nauki i komercjalizacja wiedzy stanowią główny obszar mojej fotograficznej aktywności zawodowej. Są specjalizacją, a zarazem największą życiową pasją i niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Świat nauki i wiedzy jest fascynującym obszarem, wymagającym ciągłego odkrywania. Zjawiska zachodzące w przyrodzie charakteryzuje dynamika, zmienność i ruch. Chęć zrozumienia tych skomplikowanych procesów, wiąże się z bezustanną pracą badaczy. Głód wiedzy niemal zmusza naukowców do zadawania nowych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Rozciąga obszar ich działania na cały świat. Nie uznaje żadnych ograniczeń.
Odnalezienie się w tym, dla wielu abstrakcyjnym środowisku, wymaga ode mnie umiejętności interdyscyplinarnego myślenia, nieprzeciętnej wyobraźni i niezaspokojonej ciekawości wszechświata. Dzięki tym cechom, potrafię przy pomocy obrazu opisać ścisłe, specjalistyczne a nawet czysto teoretyczne zagadnienia, ułatwiając w ten sposób zrozumienie wielu skomplikowanych zjawisk osobom spoza świata nauki.
Popularyzacja nauki – Fotografia
Podstawowym celem mojej pracy jest upowszechnianie specjalistycznej wiedzy i osiągnięć nauki. Moim zamiarem jest przybliżenie odbiorcom sylwetek naukowców oraz ich życiowego dorobku – zaprezentowanie badań i przeprowadzanych eksperymentów. Nauka nie zna granic, a samych naukowców ogranicza jedynie wyobraźnia. Moje działania popularyzujące służą pobudzeniu ludzkiej ciekawości i rozbudzeniu ich dociekliwości w chęci zrozumienia otaczającego świata.
Fotografie, które realizuję mają również na celu pokazanie społeczeństwu firm i instytucji wprowadzających innowacje- komercjalizacja wiedzy.
Moją główną specjalizacją jest przedstawianie w plastyczny sposób skomplikowanych zagadnień z obszaru chemii, fizyki, medycyny, biologii i badań kosmosu. Fotografuję osiągnięcia biologów, biomedyków, biocybernetyków, chemików, inżynierów środowiska czy archeologów. Ukazuję dokonania technologów, elektroników i informatyków. W obszarze mojej działalności znajdują się także: mechatronika, agrofizyka, ekohydrologia, biochemia, biofizyka i medycyna doświadczalna. Ukazuję zdobycze świata botaniki i genetyki, farmakologii oraz immunologii. Upowszechniam dorobek badaczy kosmosu, specjalistów od badań molekularnych i fizyki jądrowej. Zakres moich działań jest niemalże nieograniczony.
! Popularyzacja nauki i fotografie z nią związane realizuję głównie na potrzeby:
- publikacji w mediach papierowych – do katalogów, informatorów, materiałów reklamowych. Także w ramach projektów Unii Europejskiej,
- publikacji w mediach elektronicznych,
- instytucji naukowych i laboratoriów,
- centrów naukowo-produkcyjnych,
- firm wdrażających nowe technologie,
- podmiotów komunikujących biznes z nauką,
- spin offów.
! Realizuję sesje, przedstawiające w unikatowy sposób:
- naukowców,
- eksperymenty,
- badania,
- laboratoria,
- aparaturę.
Wykonuję również zdjęcia dokumentalne z konferencji, targów oraz pikników naukowych.
Dzięki moim zdjęciom, publikacje realizowane w ramach poszczególnych badań, nabierają indywidualnego, osobistego charakteru. W swojej pracy ukazuję dokonania konkretnych badaczy, podkreślając ich podmiotowość.
Moje fotografie wzbogacają przekaz o unikatowy materiał wizualny, realizowany w profesjonalny sposób na najwyższym poziomie, z pomysłem i wyobraźnią.
udział w projektach:
NOBLESSE: Instytut Chemii Fizycznej PAN,
ATLAB: Instytut Nauk Geologicznych PAN,
EAgLE: Instytut Fizyki PAN
współpraca z:
wystawy:
Otwarcie I linii Metra- 2009r.,
Ja w Twoim obiektywie- 2010r.,
Miasto Moje- 2012r.,
Naukowcy, Laboratoria, Eksperymenty- 2014r.
Zapraszam do obejrzenia galerii „popularyzacja nauki” w moim wykonaniu
Ja pracuję siedem dni w tygodniu; moja wyobraźnia i kreatywność na okrągło. Warto to wykorzystać!
szybki kontakt do mnie:
Grzegorz Krzyżewski
kom.: +48 602861707
e-mail: indywidualista@interia.pl