20 październik

droga do uzyskania efektu

20 października 2016

Właśnie zdałem sobie sprawę, że publikowanie informacji prasowych na zasadzie „przedruków” z zaakcentowaniem, jedynie, że zdjęcia do tematu x, y, z zrealizowałem ja- jest bezprzedmiotowe. Nawet z podaniem źródła, bo przecież każdy miłośnik nauki temat zilustrowany może bez problemu znaleźć i przeczytać, ale bez wyjaśnienia arkanów mojej pracy nie dowie się niczego o procesie tworzenia zdjęć 🙂

Zarówno popularyzacja nauki jak i komercjalizacja wiedzy poprzez fotografię w moim wydaniu przypomina proces dochodzenia do. Jest to zawsze kompilacja wiedzy merytorycznej autora, wyobraźni mojej, dziennikarskich umiejętności współpracowników oraz warunków zastanych. Zauważyłem, że olbrzymia większość moich kolegów fotografów z dużą nieufnością podchodzi do sesji, których nie mają zaplanowanych w 100%. Mam wrażenie, że usuwa im się wtedy grunt pod nogami.

Ja podchodzę do takiego wyzwania dynamicznie, czuję się komfortowo kiedy podczas pracy przestrzeń wymaga kreatywności, kombinowania, radzenia sobie, przeskakiwania drobnych przeszkód na drodze do uzyskania efektu. Szczęśliwie pracuję z ludźmi, którzy mnie inspirują. Nawet nie z ludźmi: z Osobami. Bowiem każdy badacz, jako człowiek z pasją- emanuje energią. I pomysłami.

Poniżej przykład takiej sesji. Doktor Adam Kubas, teoretyk; myśl przewodnia: zielona chemia; czas trwania sesji: 6 godzin; miejsca realizacji: pracownia, laboratorium, zalew zegrzyński. Jeden temat, trzy ujęcia. Zdjęć powstało więcej ale te, moim zdaniem, są najciekawsze. Zapowiadało się spore wyzwanie, zazwyczaj teoretycy jedynie siedzą przy komputerze i wykonują symulacje. Przeważnie, z teoretykami „lądujemy” w bibliotece. Tym razem było znacznie bardziej kreatywnie…

akubas

Droga do „zielonego” wodoru wiedzie przez labirynty w białkach alg

Wodorowe ogniwa paliwowe wytwarzają prąd, coraz częściej o wodorze myśli się jako o następcy ropy naftowej. Lecz skąd brać wodór? Ekologicznie najczystszym źródłem wodoru mogłyby być przemysłowe (a nawet domowe!) bioreaktory z zielonymi algami. Ich budowa stanie się w przyszłości możliwa dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców, który po raz pierwszy dokładnie opisał przebieg reakcji chemicznych odpowiedzialnych za stabilność wytwarzania wodoru w środowisku tlenowym przez enzymy alg.

http://ichf.edu.pl/press/2016/10/IChF161019a_PL.pdf

8358