17 październik

Rozgryźć Alzheimera

Alois Alzheimer (ur. 14 czerwca 1864 w Marktbreit, zm. 19 grudnia 1915 we Wrocławiu) – niemiecki lekarz psychiatra i neuropatolog, profesor psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego; jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegeneracyjnej którą w połowie 2019 roku zdiagnozowano na świecie u blisko 48 milionów pacjentów. Demencja, splątanie, drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe, utrata pamięci długotrwałej, to tylko część objawów tej jak dotąd nieuleczalnej, śmiertelnej choroby, która według prognoz WHO za 30 lat ma obejmować trzykrotnie większą liczbę pacjentów. U każdego z Nich będzie przebiegać indywidualnie

*.*.*.*.*

Rozgryźć Alzheimera

Choroba Alzheimera i towarzyszący jej rozpad osobowości przerażają wielu, a dostępne leki, delikatnie mówiąc, nie grzeszą skutecznością. Dzięki pracy zespołu dr. Piotra Pięty z IChF PAN mogą powstać nowe, efektywniejsze farmaceutyki. Naukowcy pokazali, w jaki sposób wielkość cząsteczek złożonych z beta-amyloidu wpływa na sposób ich oddziaływania z błonami komórkowymi, a co za tym idzie, jak modyfikuje przebieg choroby. Kolejnym krokiem ma być testowanie w tym modelu potencjalnych leków.

Naukowcy są m.in. po to, żeby wyjaśniać, jak funkcjonuje świat. Ich badania często wydają się abstrakcyjne, ale jak się okazuje mogą całkiem realnie pomóc wielu z nas. Tak jest z pracą zespołu dr. Piotra Pięty z IChF PAN. Wykazał on, w jaki sposób wielkość cząsteczek złożonych z beta-amyloidu – substancji uznawanej za „winowajcę” w chorobie Alzheimera – wpływa na sposób oddziaływania tych cząstek z błonami komórkowymi, a co za tym idzie, jak modyfikuje przebieg choroby.

*.*.*.*.*

Alzheimer – mózg – struktura – dziury w mózgu – puzzle – degeneracja – izolacja – szpital psychiatryczny – zamknięty szpital psychiatryczny – jesień życia…

… mniej więcej w taki sposób wykluwał się pomysł na prezentację opowieści dotyczącej badań. Skłaniałem się ku przestrzeni odizolowanej, oszczędnej w bodźce, czemuś w rodzaju białego pokoju z dużymi kwadratowymi kafelkami, po środku łóżko szpitalne, na nim siedzący badacz: odcięty od bodźców, otoczony przez ściany. Po drodze pojawiła się koncepcja wydrukowania w technologii 3D mózgu skonstruowanego z wielu elementów, ażurowego, wielopoziomowego. Druk trwał blisko 5 dni, dzięki pomocy kilku dobrych Dusz i jednej niezwykle pracowitej Doktorantce wyszło spektakularnie: Joanno ? 

Jak zwykle rzeczywistość okazała się zaskakująca, działający szpital psychiatryczny nieosiągalny, natomiast spontanicznie ze współautorem badań- doktorem Piotrem Piętą i mózgiem pod pachą pojechaliśmy do zamkniętego zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, wykonać klasycznie w moim stylu- „centralne zdjęcie z przedmiotem” ? Voilà: 

dr Piotr Pięta http://ichf.edu.pl/press/2019/10/IChF191017a_PL.pdf

http://ichf.edu.pl/press/2019/10/IChF191017a_PL.pdf